Turisté se koupu v moři, pijí mojito a obdivují se noční
Havaně, zatímco manželka těžce nemocného politického vězně má právo na dvě
hodiny návštěv jednou za tři měsíce.
Cestovní kanceláře dneska nabízejí zájezdy všeho druhu. Někdy otevřeně,
jindy skrytě - hledáte-li například v daleké cizině pohlavní styk s
nezletilými nebo střelbu na ohrožené živočišné druhy, je potřeba dostat
to pod nějakou přijatelnou hlavičku, jako je poznávání kulturních zvyků
nebo odhalování tajemství přírody. Žádná cestovka však zatím nenabízí
dovolenou „Za trochou totality", aby si komunismem protřelý jedinec
srovnal vzpomínky v hlavě a zase se mu doma do té věčné hry na
demokracii chtělo. A přitom na Kubu jezdí jeden zájezd za druhým.
Já jsem si tam počátkem března
vyrazil se svou nejoblíbenější cestovní kanceláří Člověk v tísni,
abych mimo jiné navštívil několik členů nedávno vzniknuvšího ilegálního
kubánského P.E.N. klubu. Byl to krásný a poučný výlet. Chodil jsem po
návštěvách a konal dobro. (Vracel jsem tak alespoň zčásti to, co do mne a mých
přátel bylo ze svobodných zemí investováno během osmdesátých let - i u nás
občas někdo zazvonil a jen tak přinesl pár marek jako honorář, jako příspěvek
na živobytí.) Pominu-li radost, kterou mi působilo dělat radost, zůstane ve mně
především hrůza z toho, jakým způsobem režim zachází se svými odpůrci.
Každá totalita je hnusná, ale ta kubánská je ve svém pokrytectví možná ještě
hnusnější. Turisté se koupu v moři, pijí mojito a obdivují se noční
Havaně, zatímco manželka těžce nemocného politického vězně má právo na dvě
hodiny návštěv jednou za tři měsíce. Vždycky, když jsem vcházel do označeného
domu a rozhlížel jsem se, jestli mě nesleduje policie, uvědomoval jsem si, jak
jsem šťastný, že v Česku můžeme cestovat a že nejsme zavírání za to, co si
myslíme. Pro začátek není potřeba víc.
Je ovšem zvláštní, jak některé
reflexy nevymizí. Ještě v dobách, kdy se v ČSSR policie jmenovala věrolomně
Veřejná bezpečnost, naučili jsme se mít z ní strach na každém kroku.
V noci na ulici jsme se nebáli lupičů a násilníků, ale takzvaných strážců
zákona. Tento pocit se člověku až nečekaně rychle vrátí. Když jsem po návratu
z letiště odemykal dům, vzhůru naší ulicí zrovna pomalu projíždělo
policejní auto. Sakra, blesklo mi hlavou po tom pěkném výletě, sakra, teď budou
mrchy vědět, kde bydlím! Až potom jsem si všiml nápisu na dveřích Pomáhat a
chránit a to mě trochu uklidnilo. Ale jen trochu.