.: Rubriky
plus 1) Poezie a próza
plus 2) Hudba
plus 3) Galerie
mínus 4) Film
mínus 5) Divadlo
plus 6) Věda a technika
plus 7) Mozaika (ostatní)
plus 8) Projekty POSTŘEHU

 .: Chci...

 .: Free MP3 album!
Vinylová budoucnost 2008 Vinylová budoucnost 2007

 .: Články podle data
<<  Září  >>
PoÚtStČtSoNe
       1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30       

 .: Online
Stránku si právě čte 159 lidí.
 .: Informace
magazín Postřeh
ISSN 1803-5639
Národní knihovna ČR:
001686222
TOP 15, Fotogalerie

 .: Login

Jméno (přezdívka)
Heslo


Registrace nového čtenáře

 

Komentáře
ke článku: Den boje studentů za svobodu a demokracii
(ze dne 17.11.2005, autor článku: Barbara Smílová)

Komentář ze dne: 14.11.2006 17:23:08
Autor: Histes (@)
Titulek: Re: Re: Re:

Nechceš napsat článek nový na toho 17.11.? psal jsem výzvu do fóra.
 

Reakce na komentář
"Re: Re: Re:"

Jméno (přezdívka): 
E-mail: 
Titulek: 
Čarodějnice létá na: 
(Ochrana proti spamu
doplňte slovo do pole)
 


zbývá znaků:   zapsáno znaků:

    

V rámci komentářů nelze používat HTML tagy.

Pro vložení tučného textu, hyperlinku nebo e-mailové adresy využijte následující značky:
[b]tučné[/b], [odkaz]www.domeny.cz[/odkaz], [email]jmeno@domena.cz[/email]

S vložením komentáře souhlasíte s našimi podmínkami

************** * **************

Den boje studentů za svobodu a demokracii
17. listopad se stal datem dvou důležitých událostí, které se odehrály na našem území
Součástí článku audio dokument ČRo


Audio dokument o sametové revoluci (20min) STÁHNOUT

17. listopadu slavíme svátek – Den boje studentstva za svobodu a demokracii.
Podzim 1939 znamenal první masovější náznak proti nacistické okupaci českých zemí. I přes varování a výhružky se 28.10.1939 se jako vždy uskutečnily v Praze demonstrace v rámci připomenutí vzniku Československé republiky. Bezpečnostní složky okupantů však demonstrace násilně rozehnaly a při zásahu smrtelně postřelily studenta medicíny Jana Opletala. Jeho pohřeb se konal 15.11.1939 a stovky lidí – zejména studentů – vyšly znovu do ulic. Německé vojenské jednotky opět demonstrace násilně potlačily a desítky protestujících zatklo gestapo. SS přepadly brzy z rána všechny studentské koleje, více než 1200 studentů bylo zatčeno a odvlečeno do koncentračního tábora, 9 studentů a představitelů studentského hnutí bylo popraveno. Na rozkaz Adolfa Hitlera byly české vysoké školy uzavřeny.
O 50 let později 17. listopadu 1989 v době totalitního režimu se čeští studenti rozhodli tradičně připomenout smrt Jana Opletala a vydali se do ulic. Demonstrace se zúčastnilo 15 000 lidí. Když se vraceli z Vyšehradu, kde zažehli stovky svíček, donutili je policisté pokračovat přes Národní třídu. Cestou dav vzrostl na 50 000 lidí, ti všichni zažili v centru města brutální zásah. Policie neváhala použít obušky a zmlátila asi 2000 lidí v čele průvodu.

Důsledkem této události byla vysokoškolská stávka po celých Čechách a Moravě. Tato událost odstartovala řadu situací, které vedly k pádu totality a jejíchž výsledkem byl vznik svobodné demokratické společnosti.

Dodatek Histese:
Dnes, šesnáct let po takzvané Sametové revoluci se šíří informace, že celý převrat byl připravován složkami STB. Ovšem pravda je taková, že KSČ se začala hroutit zevnitř. Vznikala uskupení rozdílných názorů, zvlášť v době, kdy pohasla jistota tvrdé odvety sovětského svazu při uvolnění režimu v ČSSR. Všechny okolní státy se hroutily. Státní monopolní média však nadále publikovala informace o všech možných sjezdech, jak američané vyvolali další vlny násilí a v zetoru se začal vyrávět nový typ traktoru. Vláda byla doznívající vlnou Pražského jara v čele s již senilním prezidentem Husákem, který se nemohl slunci kouknout do tváře, jelikož by mu jeho popelníky vypálily oči. Je to onen člověk, který z nejasného důvodu povolil Cestovatelům Zikmundu a Hanzelkovi cestu kolem světa... V době hnijícího komunismu, kdy už opravdu udával každý na každého a z celého systému si dělaly srandu i patnáctileté děti. OVšem strach z policie a ruského vojska přetrvával dál. Kolem 17. listopadu se sešel ÚVKSČ (ústřední výbor komunistické strany československa) a jednal dva dny v kuse. Jenomže se nedokázali dohodnout, co dál. Měli v rukou ještě celou armádu, policii. Ale hádali se jako malí kluci. Jedni chtěli lepší socialismus, jiný tvrdě potlačit demostrace. STB už nebyla žádnou nebezpečnou organizací, nýbrž spolkem strejdů, kteří už se nestarali o nic jiného než o svůj prospěch. To vš dohromady dalo za pravdu rozpadu komunismu. Největší chybou KSČ bylo zmlácení studentů. Mysleli si, že tak ucelí stranu, ale naopak došlo k totálnímu rozpolcení. To ona STB nedomyslela. Pak už se jen všichni starali o to, aby nebyly důkazy o všech procesech a lidech, jenž měli s tím cokoli společného. Podle pana Cibulky, jež vydal známé seznamy STB, jsou všechny archivy zničeny a materiály nafoceny a v diapozitivech ukryty v moskevském archivu. Nikdo nevěřil, že by vše mohlo jít tak rychle. Pravda, skoro polovina lidí z občanského fóra byla komunistů. Jenže nikdo jiný než oni nevěděl nic o chodu státu, neměl žádné diplomatické styky...

Nohavica na Portě 89 řekl (červen) tak teď vám zazpívám, a zase budu na dva roky zakázaný. Byla to píseň Jdou po mě jdou. A dopadlo to, jak zpívál kamarád JN, Karel Plíhal, "Nedojdou, Nedojdou."

Určitě se o komunismu v budoucnosti na těchto stránkách dozvíte. Ať žije revoluce a my s ní. Ahoj a mějte se hezky - Histes


 .: Služby & akce PT




 

 

(c) Postřeh team 2001 - 2009        postaveno na českém opensource redakčním systému phpRS

 

şehirler arası nakliyat şehirler arasi nakliyat ücretleri

fotografie

|

grafika

|

hudba

|

literatura

|

umění

|

galerie

|

poezie

|

gramodeska

|

ars polyri

|

věda

|

elektro

|

technika

|

radio

|

bastlení

|

konstrukce

|

schémata

optimalizace PageRank.cz