.: Rubriky
plus 1) Poezie a próza
plus 2) Hudba
plus 3) Galerie
mínus 4) Film
mínus 5) Divadlo
plus 6) Věda a technika
plus 7) Mozaika (ostatní)
plus 8) Projekty POSTŘEHU

 .: Chci...

 .: Free MP3 album!
Vinylová budoucnost 2008 Vinylová budoucnost 2007

 .: Články podle data
<<  Listopad  >>
PoÚtStČtSoNe
    1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  

 .: Online
Stránku si právě čtou 3 lidé.
 .: Informace
magazín Postřeh
ISSN 1803-5639
Národní knihovna ČR:
001686222
TOP 15, Fotogalerie

 .: Login

Jméno (přezdívka)
Heslo


Registrace nového čtenáře

Amatérská výroba plošného spoje ( DPS ) pro symetrický zdroj stejnosměrného stabilizovaného napětí

Histes - Elektrotechnika - 28. 12. 2006 - 63276 přečtení

zdroj_04maly.jpgJe čas taky otevřít okno do světa techniky, neboť jako umělecko-technicko-zpravodajský zdroj měl Postřeh fungovat. Pokusím přinést užitečné informace, fakta, žádné básničky a srandičky. Bude řeč o symetrickém zdroji stejnosměrného stabilizovaného napětí 2x15V, amatérské výrobě plošného spoje (DPS či PCB) s bohatou fotografickou přílohou.


Symetrický zdroj sestává ze dvou větví - kladné a záporné. S voltmetrem naměříme na jedné +15V a na druhé -15V oproti zemi (GND). Možná si nedovedete představit, proč záporné, jaktože může být napětí záporné - vysvětlení je jednoduché. Je jen na nás, proti čemu napětí měříme - zvolili jsme si jako neměnnou hodnotu GND, pohybujeme se proti ní, stejně jako je to u nadmořské výšky, která je mnohokráte podmořská. Kdybychom si stanovili za GND vývod -15V, naměřili bychom na původním GND napětí 15V.

 

Na sym. zdroji realizovaném pomocí transformátoru, filtračních a stabilizačních členů možná budete s pochopením tápat. Přeneseme se proto k obyčejným bateriím. Vezmeme si dvě tužkové baterie. Zapojíme do série - ve vašich walkmanech, ovladačích jsou většinou dvě baterie spojené do série pro výsledné napětí 3V, počet napětí, které můžeme vyvést souvisí právě s počtem baterií. Který z vývodů označíme jako zem (GND, nesprávně také označováno jako mínus), je už jen na nás. Pokud velikost napětí jde od země směrem dolů, je záporná, pokud nahoru, směrem do "plusu", je kladná.

Na měřicím přístroji taky vždy měříme napětí na zařízeních - v tom případě si definujeme jako zem jeden z jejich vývodů, prohodíme-li měřicí hroty, jen se změní znaménko na voltmetru.

Baterie byly obdobou sekundárních vinutí transformátoru (sekundární vinutí - výstupní vinutí). Když máme transformátor o dvou sek. vinutích a spojíme je do série, máme symetrický zdroj střídavý - po usměrnění a vyhlazení už jsme u našeho zdroje sym. stejnosměrného stabilizovaného napětí. Ideálně stabilizovaný zdroj je takový, kde nenalezneme žádné síťově rušení. Toho však nejsme schopni nikdy dosáhnout, jen se přiblížit čistotě stejn. napětí z baterie.

Myslím, že přiblížení zařízení, pro které budeme vyrábět plošný spoj, bylo dostačující. Pojďme se tedy vrhnout na jeho realizaci.

Amatérská výroba plošného spoje kresbou
Bez plánu ani ránu. Jako předloha nám poslouží obrazec plošného spoje ze strany plošného spoje (či bottom anglicky). Jelikož se součástky tohoto zařízení pájí přímo na spoj, abych si nemusel hrát s vrtáním, není obrazec s pohledem na součástky nijak otočen. 

Spoj jsem navrhoval na počítači v SW EAGLE a pak vytisknul na papír, můžete klidně nakreslit ručně, nebo použít jiný obrazec, který potřebujete vyhotovit.

Podle velikosti obrazce uřízneme například pilkou na železo kus cuprextitu (měděná fólie na kvalitní desce) či cuprexcart (měděná fólie na lisovaném papíru). Očistíme od mastnoty acetonem nebo lihem. Obrazec přilepíme třeba lepicí páskou na spoj ze strany mědi (je-li obrazec taky ze strany spojů). Já neměl po ruce lepicí pásku, lepil jsem slinami. Pokud jde o povrchovou montáž, tak jen důlčíkem naklepněte plochy pro připájení součástek. Pokud součástky normálně zasunujete drátovými vývody z druhé strany, tak můžete spoj rovnou předvrtat, z pozdějšího podleptání kolem zdířek nemusíte mít strach.

Po vyvrtání či naklepnutí už nebude tvoření obrazce tak děsivou skládačkou. Máme se o co opřít. Pro jistotu naposledy očistíme a od teď si dme pozor, abychom měď nezamastili. Teď budete muset prokázat jistou dávku uměleckého talentu. Následuje ruční překreslení motivu. K němu se dříve používala speciální pera s růžovým lakem, který se používal proti korozi na tesláckých konektorech. Až do Vás bude někde v elektro kroužku konzervativní učitel rýt zásady, že ničím jiným to tak pěkně nejde, zůstaňte u svého rozumu a kupte si za 6 korun obyčejný lihový fix od Centropenu 2846 PERNAMENT. Nenechejte se zlákat na speciální fixy na plošné spoje, které stojí přes 40 korun a pracuje se s nimi daleko hůř. Vím o čem mluvím, ve firmě při realizaci prvního zkušebního modulu jsem si vyfasoval fixy k tomu určené a skončil u českého "liháče", který používáme na popisování igelitových sáčků.

Před kresbou je dobré si namalovat pár čmáranců na obyčejný papír, aby se fix zajel a koneček pořádně nasákl. I během kresby je dobré to udělat, cítíte-li, že vrstva už obsahuje mikrotrhliny. Jinou alternativou je střídat dva fixy. Pochopitelně s uzavíráním vršky. Kreslíme pro lepší estetický dojem podle pravítka, v místech většího nahuštění spojů už to ani jinak nelze. Dráha fixu musí být vedena kousek od pravítka, aby se barva nepodlila pod pravítko. Pokud už se podlije, nebo nám ruka ujede a spojí se cesty, tragédie nenastává. Pomocí jehly, špendlíku nebo nože vyškrábeme barvu z míst kde ji nechceme. Já nejraději používám jehlu na jednohubky.

Po dokončení obrazu, nejnáročnější části, nás čeká odpočinek ve společnosti dráždivé chemické látky FeCl3 - chloridu železitého rozpuštěného ve vodě. Dá se zakoupit i v krystalické podobě a v si uděláte roztok silný dle libosti. Doporučuji však již namíchaný chlorid, 250ml balení pro desky do 1dm2 bude stačit. Roztok je na několik použití - a pokud necháte odleptanou měď usadit a pak přelijete obsah zpět do nádoby přes silonku, máte opět pročištěnou chemikálii připravenou na mnoho dalších použití. Vystačil jsem si s jedním roztokem 6 let do dnešního dne. Najdeme si vhodnou vaničku a do ní roztok nalijeme.

Najdeme tvrdý drát, třeba z telefonních kabelů a i s bužírkou jej ovineme kolem spoje tak, aby se leptací roztok dostal na celý povrh cuprexu.

Díky hustotě roztoku se destička dá položit na hladinu a odleptaná měď, která je těžší, se potopí na dno. Proces leptání lze urychlit "koupáním" spoje, nebo zahřáním roztoku.

Občas se hodí zkontrolovat stav leptání, nevznikla-li pod destičkou bublina, která mohla izolovat přístup roztoku. Pokud bychom to zjistili pozdě, byl by celý spoj vyleptán až na jedno místo. Mohli bychom nechat ještě jednou tolik času spoj ve vaničce, ale s narůstajícím časem roste riziko vyleptání i pokreslených ploch. Vodiče slouží pro uchopení DPS, aniž bychom se zašpinili od chloridu. (je to žíravina, vysuší kůži asi jako ředidlo, a z oblečení už nikdy nejde vyprat. Při zásahu očí pořádně štípe, okamžitě pod vodu. Pokud se rozlije a vy místo nevysušíte a hadru nevyhodíte mimo domov, veškeré kovové předměty v místnosti začnou reznout, proces rozkladu oxidací je mnohokráte urychlen. Namočení lžičky do roztoku pro zamíchání je její jistá smrt :) ). Proto při zpětnému nalití do lahve dejte pozor, abyste vršek dotáhli.

Zde jsem si bubliny všiml včas, i tak je znatelný opožděný efekt na místě vlevo nahoře, kde jsou zbytky mědi.

Takto vypadá nepodleptaný spoj, bez odpadnutého barviva fixy. Musíme ho nyní zbavit. Jak jinak na lihový fix, než lihem.

Spoj po očištění

Je třeba se bránit proti oxidaci, pomůže ochranný lak na plošné spoje pájitelný. Budeme-li desku ihned osazovat, stačí spoj přejet roztokem rozpuštěné kalafuny v lihu a po osazení lakem na osazené plošné spoje.

A toto je zdroj připravený do komba pro Tomášovu baskytaru, kde bude napájet předzesilovací stupeň s operačními zesilovači, které vyžadují symetrické napájení.

Když jsem začínal s elektronikou, věděl jsem, že s drátomuchlanci se daleko nedostanu. Informací o výrobě byla spousta, ale nikdy jsem to všechno dobře nechápal. Snad je pro Vás tento návod srozumitelný. Není-li něco jasné, rád odpovím v komentářích, vaše dotazy, připomínky mi automaticky dojdou na emailovou adresu.

Fix zakoupíte v jakémkoli papírnictví. Cuprextit, chlorid, laky seženete ve firmách TIPA, GM, GES.
www.tipa.eu , richard.vacula(zavinac)tipa(tecka)eu


Pro ohodnocení článku musíte být registrovaným čtenářem  [Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0]

 
Informační e-mail Upozornit emailem     Vytisknout článek Vytisknout článek

Výpis komentářů:
Komentář ze dne: 28.12.2006 18:14:44     Reagovat    Nový komentář
Autor: [Hill] - Jaroslav Ferst (jferst@centrum.cz)
Titulek: no sláva!
Potěšilo mě, že nejsem sám, kdo takto dělá plošňáky i pro daleko komplikovanější zapojení. Téměř identickým postupem. Při troše cviku to jde a výsledek může vypadat velmi dobře. Mimoto obvykle není žádoucí se za provozu spojů dotýkat, tak skončí uvnitř vhodné krabičky, která případné nedokonalosti skryje. Pro jeden či dva kousky se totiž nevyplatí ztrácet čas nějakým přežehlováním obrazce z laserové tiskárny, přenášením fotocestou nebo dokonce výrobou šablony pro sítotisk. Často není třeba ani počítač - milimetrový či čtverečkovaný papír a dva tři barevné fixy poslouží pro vytvoření předlohy zrovna tak. Je totiž rozšířená pověra, hlavně mezi začátečníky, že bez profesionálního vzhledu plošňáku to dohromady nedají, případně, že program udělá většinu práce za ně. Neudělá a někdy zbytečně zdrží. A ke všemu si s vlastními děravými znalostmi vyberou jako první konstrukci takového zapojení, ke kterému přistupuje se značnou dávkou respektu a pokory i hodně zkušený bastlíř. To je pak dotazů na fórech, proč to nechodí.... Opakuji: jsem rád, že popularizuješ jednu ze základních dovedostí, kterou by si měl každý bastlíř osvojit, a že ji popisuješ způsobem srozumitelným i těm, kdo to ještě nezkusili.

  
Komentář ze dne: 28.12.2006 20:15:59     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - histes (@)
Titulek: Re: no sláva!
Tvůj názor mě zajímal nejvíce, a jsem rád, že článek má co říct. Děkuji za komentář.

    
Komentář ze dne: 11.01.2007 22:17:54     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - Puma17 (sk.puma@gmail.com)
Titulek: Re: Re: no sláva!
po zhliadnuty tohto clanku som ostal prekvapeny ze take nieco sa da robit aj bez fotocesty apod. Lenze ked mam nejaky plosak (AMARO) ktory ma viac tenkych ciar, nebude to problem prekreslit bez problemou ?

      
Komentář ze dne: 11.01.2007 22:24:15     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - histes (@)
Titulek: Re: Re: Re: no sláva!
Tenčí lihový fix, pravítko, jehla na seškrábání propojených cest a problém není. Jen to chce trpělivost.

  
Komentář ze dne: 29.03.2011 16:55:37     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - Elektronik (martasg1@seznam.cz)
Titulek: Re: no sláva!
já jsem si nechal vyrobit zde: (a jsem spokojen)

http://www.elektroworld.info/modules. php?name=Forums&file=viewtopic&t=39070& ;postdays=0&postorder=asc&start=15

(lev ně, rychle a kvalitně, s vrtáním s dokonce i s návrhem DPS z mého nákresu)

a materiál nakupuji levně zde:

http://aukro.cz/jednostranny-plosny-spoj-c uprextit-fr4-200x300-1-5-i1532956808.html

Komentář ze dne: 13.01.2007 22:33:19     Reagovat    Nový komentář
Autor: [Ivo-Hary] - Ivo Hary z Náchoda (normalnisilenec@seznam.cz)
Titulek:
Mně se to moc líbilo. Ač sám jsem naprostý nešika a navíc jsem dodnes např. nepochopil, jak funguje tranzistor (přestože mám rychlokurs provozního elektrikáře), mám velešikovného bratra nadšeného elektrotechnika koníčkem i profesí - a na tyto amatérské plošáky jsme svého času naráželi na každém kroku (na čtyřlampovku, kterou sestrojil v 9. třídě, jsme přijímali rozhlasové vlny doma ještě asi 8 let ... :) )

Komentář ze dne: 15.01.2007 16:15:16     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - Vrata (@)
Titulek: Zprava Kubiceho
CusBus.
Neni lepsi pajet z opacne strany nez jsou cesty PL. spoje?
Vidim ze se zajimas o pripad Kubice :))
Vrata

--
http://www.postreh.com/vmichal

  
Komentář ze dne: 15.01.2007 18:11:34     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - Richard (@)
Titulek: Re: Zprava Kubiceho
Ahoj :) - no když se ti pokazí vrtačka... Pokud něco dělám jen doma, tak jedině nevrtané z jedné strany, protože bych za novou zbytečně utratil peníze.. v práci je kvalitní

    
Komentář ze dne: 21.01.2007 15:00:17     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - Mike (@)
Titulek: Re: Re: Zprava Kubiceho
Moc pěkný článek jen ty pojistky měly být v držáku při častější výměně je celkem pravděpodobné že se ti měď odchlípne

Komentář ze dne: 19.05.2007 12:13:56     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - Vojta (apollo.12@seznam.cz)
Titulek:
Ahoj, chtel jsem se zeptat, jaky transformator bude potreba na 12V symetricky zdroj, kdyz na neho budu chtit pripojit stereo zesilovac TDA 2030A, ktery ma vykon az 2x18W?

Komentář ze dne: 19.05.2007 20:20:35     Reagovat    Nový komentář
Autor: [Hill] - Jaroslav Ferst
Titulek: trafo
Ptáš se na nesprávném místě. Článek je o stabilizovaném zdroji a ten je pro koncový zesilovač zbytečný, ba dokonce někdy stabilizátor může i škodit. Navíc tento server není poradna. Přesto alespoň něco:
přece taky záleží na tom, jak bude zapojený usměrňovač, jestli tedy bude stačit jedno sekundární vinutí nebo dvě, jestli budou tato vinutí oddělená navzájem nebo budou mít jeden vývod společný, jaká bude filtrační kapacita atd...
Nebo to udělej opačně - použij trafo 12V/50W pro napájení halogenek a usměrňovač obou napětí tomu přizpůsob.
A vůbec: obrať se na některý z bastlířských webů, doporučuji www.elektroworld.info nebo www.elweb.cz nebo... (ono jich je o dost víc, ale na těchto se dají najít i schémata), případně koupit hotový zdroj, které prodává třeba Tipa, jejíž logo je tady nahoře, prostě ptej se tam, kde jsou na to zavedení.

Komentář ze dne: 03.09.2007 17:48:22     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - carlos (fofranek@seznam.cz)
Titulek: pomoc
prosimte jak dlouho tam mam nechat desku v chloridu dik napis na email moc dik

  
Komentář ze dne: 03.09.2007 18:03:39     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - Histes [admin] (@)
Titulek: Re: pomoc
Ahoj Carlosi, doba leptání závisí na koncentrátu a jeho teplotě. Myslím, že 15-20 minut je dostačující při pokojové teplotě a při už namíchaném chloridu. Ale je třeba to zkrátka kontrolovat, až bude odleptaná měď kolem spojů úplně, tak je čas vytáhnout a omýt. Po deseti minutách se občas koukni, jak leptání pokračuje..

    
Komentář ze dne: 29.09.2007 00:07:27     Reagovat    Nový komentář
Autor: [kabrňák] - kabrňák (vetrik@stonline.sk)
Titulek: Re: Re: pomoc
Ahoj chlapi.
Už 20 rokov sa venujem elektronike ako profesionál v práci ako
amatér doma. Plošných spojov som už navrhol a zhotovil niekoľko desiatok, ale v posledných rokoch mám problém s podleptaním medi. Toto sa mi nikdy nestávalo a robil som veľké a zložité plošné spoje. Či som kreslil fixou alebo špeciálnym lakom, či som leptal v kyseline s peroxidom alebo v chloride železitom, vždy to bolo perfektné. Teraz mi podleptá každý plošák a som z toho už zúfalý. Vždy ho musím celý pocínovať aby to bolo dobre vodivé a v neposlednom rade aj pekné. Robím hlavne doplnky ako imobilizéry a automatické zopnutie svetiel do áut a tam ide o dosť veľké prúdové odbery, takže kvalita spoja je veľmi dôležitá. Kuprextit ktorý používam je rôzne starý, už sa snažím ho ani veľmi nečistiť brúsnym papirom len práškom na riad, ale vždy robím plošák s tým, že určite ho zase podleptá.

Vopred ďakujem za rady.

Štefan

Komentář ze dne: 29.09.2007 09:07:24     Reagovat    Nový komentář
Autor: [Hill] - Jaroslav Ferst (jferst@centrum.cz)
Titulek:
Vyzkoušej víc prášků na nádobí. Dnes se do nich přidávají různé kosmetické sajrajty, na kterých obrazec špatně drží. A to i do tradičních prášků, někdy se ani neobtěžovali na obal o změně složení něco připsat, což v důsledku vede k tomu, že vyzkoušený a dvacet let osvědčený přípravek sice asi tolik neškodí pokožce, ale spolehlivě škodí obrazci plošných spojů.
Osvědčila se mi pasta Toro z Tatrachemy, možná v ní je tvoje šance.

  
Komentář ze dne: 30.09.2007 20:49:39     Reagovat    Nový komentář
Autor: [kabrňák] - Štefan (vetrikstonline.sk@)
Titulek:
Je možné, že by to mohlo byť aj tým práškom. Aj keď donedávna som dosku čistil jemným brúsnym papierom
a už aj vtedy mi to podleptávalo. Skúsim to umyť len acetónom a uvidíme.

Aj tak ďakujem.

    
Komentář ze dne: 17.11.2007 08:21:57     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - Kras (kras@centrum.cz)
Titulek: Re:
Zdravím, proti podleptání je jen jediný léh. Opravdu to trubičkové pero naplněné řidším roztokem acetonového laku. Osobně používám bezbarvý acetonový lak, obarvený náplní do propisovací tužky a rozředěný trochu acetonem, aby to nebylo moc husté a dobře to z perka vytékalo.
Pak se to může nechat v roztoku třeba hodinu a nic se nepodleptává.
Omytím desky před kreslením v acetonu se samozřejmě nic nezkazí, k tomuto používám tvrdou gumu na kreslení, vygumovaný "plošňák" se také pěkně leskne :-)
Hodně zdaru.

      
Komentář ze dne: 16.01.2008 00:57:44     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - Music (piana.prucha@volny.cz)
Titulek: Re: Re:
Též zdravím a chci jen souhlasit s tím, že jediná cesta k dokonalému plošňáku je trubičkové pero. Tímto způsobem kreslím plošné spoje již 30 let a nikdy jsem neměl nic podleptaného. Před kreslením DPS dobře odmastím acetonem. Abych spoj lépe viděl, používám barevný acetonový lak a trubičková pera od 0,3mm do 1mm, jen musím mít různě naředěné laky (musí se vyzkoušet). V 1mm musí být lak dost hustý - jinak vyteče, v 0,3mm musí být řídký - jinak neteče. Perem 0,3mm kreslím spoje pro složitější zapojení s logickými obvody a jde i nakreslit spoj, který prochází mezi "nožičkami" IO s roztečí 2.54mm, ale i 1,8mm (s pomocí lupy). Takto pomalovanou desku nechám dobře zaschnout a leptám roztokem 1 díl kyseliny solné. 1 díl vody a 0,2-0,5 dílu 30% peroxidu vodíku (!!! kyselina do vody, ne naopak a pak peroxid!!!). Množství peroxidu udává rychlost leptání. Doba leptání je cca 5-10 minut s dokonalými okraji. Po vyleptání proti světlu pohlédnu DPS, dobře omyji pod tekoucí vodou, lak očistím acetonovým ředidlem, lehce vše přebrousím brusným papírem 400, tvrdou gumou a nalakuji ochraným pájitelným lakem (stačí i kalafuna rozpuštěná v lihu). S lihovými fixy tento roztok nelze použít, protože "sežere" všechno.
Jsem připraven i dále posloužit radou.

Komentář ze dne: 27.02.2008 00:14:13     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - tim (@)
Titulek:
zdravim, potřeboval bych vědět co jsi použil za trafo, typ. Dik moc

  
Komentář ze dne: 27.02.2008 13:12:23     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - Histes [admin] (@)
Titulek: Re:
Byl to nějaký HAHN 1,9VA ... 2x15V. Dá se koupit třeba na www.gme.cz

Komentář ze dne: 13.01.2010 21:16:11     Reagovat    Nový komentář
Autor: [Jen] - Jan Vosička (jen.vosa@seznam.cz)
Titulek: Součástky
Zdravím, chtěl bych si sestrojit toto zapojení a proto bych chtěl poprosit o seznam součástek a nebo alespoň o informace co za součástky je ve schématu IC1, IC2 a D1 a jakou hodnotu by měli mít pojistky.

  
Komentář ze dne: 15.01.2011 15:58:41     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - Richard (@)
Titulek: Re: Součástky
Vše máte ve schématu, D1 je diodový můstek (bridge).

Komentář ze dne: 07.10.2010 22:10:03     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - freeman (iixfreemanxii@gmail.com)
Titulek: acetonový lak
Zdravím, chtěl bych se zeptat kde sehnat acetonový lak, nebo jak ho vyrobit. ( na zbozi.cz mi to pod pojemm ac. lak nic nenašlo)
dík

  
Komentář ze dne: 15.01.2011 16:00:07     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - Richard (@)
Titulek: Re: acetonový lak
Stačí rozpustit nadrcenou kalafunu v lihu. Vznikne lepkavý roztok, který pomáhá při pájení a brání oxidaci.

Komentář ze dne: 10.12.2010 15:40:57     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - deklin (deklin@seznam.cz)
Titulek: hodnoty součástek
Dobrej, Prosím o ujasnění hodnot součástek a to: u pojistek, dále všechny el. kondenzátory (na jaké napětí)!
Díky za ochotu

  
Komentář ze dne: 15.01.2011 16:09:00     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - Richard (@)
Titulek: Re: hodnoty součástek
Napětí závisí na použitém transformátoru a stabilizátorech.

C3-C6 volte na min. dvojnásobné napětí, než je udávané napětí jedné větve sekundárního vinutí transformátoru.

Tedy při trafu 230V/2x9V použijte kondenzátory minimálně na 18V (což už asi dneska v řadě nejsou, takže vyberte nejbližší hodnotu nad 18V - a to bude třeba 25V). Za stabilizátory IC1 a IC2 platí to samé. Pokud je stabilizátor např. 7809 a 7909 - tedy za ním nebude abs. hodnota napětí vyšší jak 9V, opět volte kondenzátory na napětí dvojnásobné, tedy 18V a výš.

Pojistky opět záleži na tom, jaký zdroj a na jaké zatížení stavíte. Pokud víte, že trafo dodá na jednu větev 0,5A, z toho samotný zdroj (především obvody IC1 a IC2) spotřebuje 0,1A a vaše napájené zařízení má maximální okamžitý proudový odběr 0,2A, tak maximální procházející proud pojistkou je 0,1 + 0,2A = 0,3A. Chcete mít ovšem nějakou rezervu, ať nepálíte jednu pojistku za druhou a proto zvolíte třeba pojistku o hodnotě 0,35A, tedy 350mA. Kdyby došlo k nějakému zkratu, pojistkou by procházel proud 0,5A, což je proud větší než 0,35A a došlo by k její přerušení.

Richard

Komentář ze dne: 19.11.2012 23:49:03     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - Borys (mak12@seznam.cz)
Titulek: Pomoc
Prosimtě co si použil za diodovej mustek nikde ho nemužu sehnat. dik za odpověd

Komentář ze dne: 20.02.2015 23:23:59     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - kar-za (rozety@centrum.cz)
Titulek: HEZKÝ - ALE...
Je to hezký a snadno pochopitelný - ale nemohu rozklepnout obrázky. Jsou tu jen malé čtverečky... Jen první obrázek (baterie v sérii) lze vidět normálně. Bohužel...

  
Komentář ze dne: 09.08.2015 15:13:42     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - Hill (@)
Titulek: Re: HEZKÝ - ALE...
Tomu nerozumím: mně se zobrazují všechny.



 .: Služby & akce PT




 

 

(c) Postřeh team 2001 - 2009        postaveno na českém opensource redakčním systému phpRS

 

şehirler arası nakliyat şehirler arasi nakliyat ücretleri

fotografie

|

grafika

|

hudba

|

literatura

|

umění

|

galerie

|

poezie

|

gramodeska

|

ars polyri

|

věda

|

elektro

|

technika

|

radio

|

bastlení

|

konstrukce

|

schémata

optimalizace PageRank.cz