|
Japonské toulky 7. část - STUDIO GHIBLI (Hayao Miyazaki - Princezna Mononoke)Epona - Zajímavosti - 03. 08. 2008 - 6769 přečteníMé nejoblíbenější anime.
Hayao MIYAZAKI
Fenomenální režisér a mangaka, Miyazaki přišel na svět v Tokiu, 5.1. 1941. Díky talentované kresbě a nedozírné imaginaci si brzy vysloužil ostruhy ve filmařské branži. Jeho osobnost se stala zárukou kvalitní techniky mistra. Přestože od roku 1998 několikrát zvažoval profesní důchod, odolal pokušení a pln nového nadšení předvedl, že nepatří do starého železa. V prvopočátcích kariérního růstu, nasměrovalo Miyazakiho kroky osudové setkání s Isao Takahata v Toei Dóga. Stali se přáteli a společně vybudovali úspěšnou společnost GHIBLI, která nejenže oba zajistila na stáří, především připravila nesmrtelnou půdu jejich jménům. Miyazakiho filmy se vyznačují typickými prvky, jako je přítomnost nejrůznějších létajících strojů, jichž je autor zarytý fanda, a ženské pohlaví hlavního hrdiny, respektive hrdinky. Mladé dívky s neutuchající životní energií, odvážnou jiskřící duší a jemnými rysy jakoby vyjadřovaly citovou polohu filmu už jen svou povahou a vzezřením. Výjimečným umělcem je Miyazaki především díky své fantazii. Popustí - li její stavidlo, výletník ve světě mluvících démonů, čarodějů, nebo slečen, kterým sukně v žádném případě nebrání emancipaci, propluje hladce a bez jediného škrábnutí. Unesen nádherou epické Mononoke, ve smyčce houslových tónů Totora, sedlinou vzpomínek chodícího zámku či chrochtavým prožitkem tříštivé hostiny, nebude chtít nalézt cestu zpátky.
Filmy (z nejznámějších):
Nausicaa of the Valley of the Wind (1984) / Nausicaa z Větrného údolí
Princezna Mononoke
Naděje kmenu, Ashitaka, následník téměř vyvražděného rodu Emishi, zachrání tři mladé vesničanky ze spárů pološíleného lesního boha - kance, který stravován železnou kulí, podlehne temnotě, přítomné v každé bytosti, a stane se démonem. Skrze zranění na paži je princ proklet a cesta za uzdravením vede mezi hvozdy hluboké a temné, kde žije Duch lesa. Při svém putování potkává lady Eboshi, vůdkyni železné osady. Ona a její lid dlouhodobě čelí útokům vlčí bohyně Moro, dvou obrovských štěňat a lidské dívky jménem Mononoke. Adoptivní matka Moro ji vychovala v úctě k lesu, již lidé z železné osady nejsou schopni, a proto neváhají těžit rudu všude, kam jen chtivé prsty dosáhnou.
Lítý boj mezi znesvářenými stranami je nevyhnutelný. Nic na světě však není tak černobílé, aby právo náleželo jedněm a druhým bylo upřeno. Ashitaka je vržen do nenávistí zvířeného dění, které chrlí špínu a hnus jako zdivočelý pes pěnu od úst. Mírumilovný Duch lesa je zabit a řád přírody se ocitá na převažujících vážkách, hrozící převrhnout puklou rovnováhu na průmysl, pokrok, lidskou rasu.
Kam až člověk dokáže zajít, aby mohl ovládat, vnucovat a lámat běh událostí? Tuhle a mnohé další otázky pokládá divákům vůbec jediné filmové eko fantasy na světě. Výjimečný děj názorně ukazuje, že není možné znásilňovat přírodu pro vlastní potěšení, neboť jsme její součástí a ničíme tak jen sami sebe. Platí, že každá akce vyvolá reakci a staneme - li se majetnickými sobci, jsme příliš malí, abychom tuhle válku dokázali vyhrát. Snímek zařazený do encyklopedie 100 slavných filmů světové kinematografie je možno nalézt s českým dabingem v regálech videopůjčoven. Nic však nenasvědčuje, že by byl vnímán jako něco víc, než kreslený film pro děti. Mýlka, která od dob zlatých časů Walt Disney utvořila fámu, že kreslené je automaticky dětské. Dovolím si však poznamenat, že složité poselství Princezny Mononoke dostatečně zaměstná myšlenkami dospělého a dítěti by nedalo nejmenší možnost vzít si z něj více, než několik roztomilých zvířátek a dívku, co si říká princezna. Přitom dokonalá symfonie obrazu, zvuku a děje je labužnickým zážitkem nejenom pro gurmány anime.
Ukázka z filmu: mononoke hime Hudební doprovod: eminence orchestra
Související články: Japonské toulky 9. část - Moribito: guardian of the spirit (07.01.2009) Japonské toulky 6. část - STUDIO GHIBLI (ISAO TAKAHATA - Hrob Světlušek) (03.07.2008) Japonské toulky 5. část - STUDIO GHIBLI (obecně) (28.05.2008) Japonské toulky 4. část - Twelve kingdoms [Yuuni Kokki] (06.05.2008) Japonské toulky 3. část - Peacemaker Kurogane (29.04.2008) Japonské toulky 2. část - InuYasha (22.04.2008) Japonské toulky 1. část - anime, manga (15.04.2008) Pro ohodnocení článku musíte být registrovaným čtenářem [Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] Komentáře na Facebooku: Komentáře na Postřehu:
|
|
|
|
(c) Postřeh team 2001 - 2009 postaveno na českém opensource redakčním systému phpRS |
|